
Finance ve dvou: Jak na to?
Peníze a láska sice nejsou totéž, ale neměli bychom se bát o nich s partnerem mluvit. Stejně jako plánujeme společné jídlo nebo filmový večer, i placení účtů je součástí partnerského života.
Níže se podíváme, co obnáší řešení financí v páru, jaké problémy mohou nastat, jak sestavit párový rozpočet a zjistíme, co je levnější, jestli být single, nebo ve dvou.
Proč vůbec mluvit o penězích?
Otevřená komunikace pomáhá předcházet nedorozuměním a hádkám, a to platí i pro peníze. 🪙Když spolu o financích mluvíte, lépe se poznáte a pochopíte, jaké jsou vaše cíle a priority. Díky tomu můžete lépe plánovat budoucnost a mít jistotu, že oba směřujete k tomu samému.
Nejčastější problémy
Když se partneři shodnou, že se neshodnou, je to problém. Často mezi nimi panují odlišné názory, jak utrácet a spořit.
😳 Dalším problémem jsou dluhy. Pokud má jeden z partnerů závazky, může to ovlivnit celou rodinu. Je potřeba se o dluzích bavit a společně hledat cestu, jak je splatit.
🤑 Opačný extrém je, když jeden vydělává víc než druhý. S vyšším příjmem se pojí odlišný životní standard a očekávání a může to vést k pocitu nerovnosti nebo závislosti.
Ve všech případech je zásadní si o tom otevřeně promluvit a najít spravedlivé řešení pro oba.

Jak si stanovit společné finanční cíle?
Na schůzkách s páry se občas ukáže, že jeden chce X a druhý Y. Jeden by rád podnikal, nebo nezávazně cestoval, druhý touží jít do vlastního a založit rodinu.
Proberte své priority. Co je pro vás nejdůležitější? 🤔 Chcete si koupit byt, auto, nebo třeba jenom ušetřit na dovolenou?
Dále si stanovte krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle.
Jste tvořiví? Udělejte prezentaci, nebo vision board! 🎨 Nejen že budete mít v plánech jasno, ale ještě spolu strávíte pár kreativních chvil a zůstane Vám něco na památku i připomínku toho, proč se snažíte.
Až budete mít cíle sepsané, dejte je na viditelné místo, ať je máte stále na očích. A sestavte plán, jak jich dosáhnout.
Pokud to šetřením do prasátka nepůjde a rádi byste nasadili efektivnější nástroje 📈, doporučuji si na to sednout s odborníkem, který Vám pomůže vybrat vhodné nástroje vůči Vašim cílům a správně je nastavit. Taky může pomoct s rozpočtem.
Jak vytvořit rozpočet a držet se ho?
Sledujte příjmy a výdaje. Můžete si zapisovat každý výdaj, nebo použít některou z aplikací na sledování financí. 🧮 Až budete mít přehled, dohodněte se, jakou částí kdo přispěje a vytvořte si realistický rozpočet.
Pomocníkem může být pravidlo bohatých, které je rozepsané v samostatném příspěvku. Ve zkratce říká, že ze 100% příjmů má být:
☂️ 10% pohotovostní rezerva
💸 20% investice a spoření
🏠 30% bydlení
🥪 40% spotřeba
Placení jde rozdělit podle základních šablon:
💜 Partneři mají podobný příjem a spotřebu dělí napůl.
❤️ Partneři mají různé příjmy a spotřebu dělí poměrem.
💜 Partneři se dohodnou, kdo platí co, např. jeden jídlo, druhý bydlení.
Pak se rozpočtem snažte řídit. Můžete z toho udělat pravidelnou párovou aktivitu, například si jednou za měsíc sedněte a zkontrolujte, jak si vedete. Když se ukáže, že to nefunguje, prostě rozpočet upravte. Jako všechno ve vztahu, je to o kompromisech!

Jak se připravit na výdaje, jako je bydlení, svatba nebo děti?
Stanovte si měsíční částku, kterou budete spořit. Může to být i pár korun. Důležité je spořit pravidelně a začít brzy!
Některé páry zakládají dvoje spoření: každý buduje vlastní rezervu a poté se skládají na výdaje. Běžná je i varianta, kdy jeden z partnerů má investiční portfolio, nebo jiný spořicí nástroj a druhý na toto přispívá.
Některé banky 🏦, například Česká spořitelna, nabízejí disponibilní účet. Co to je? Dokud jste spolu, můžete mít peníze na společném účtu kam máte oba přístup. Když se ale zakladateli něco stane, peníze jsou součástí dědického řízení a dokud není rozhodnuto, nemá k nim druhý partner přístup. 👛 Dostupný je i přímo párový účet, kam mají oba rovnocenný přístup bez ohledu na to, kdo ho založil. V Česku ho umí Partners banka.
Je žít v páru finančně lepší?
A na závěr pojďme do čísel. Žít v páru je dlouhodobě výhodnější.
Vaření pro dva 👩❤️👨 je efektivnější a levnější než pro jednoho. Když žijete ve dvou, můžete získat výhodnější ceny za internet, televizi nebo telefon. Také cestování v páru je levnější, ať už díky slevě pro dva, nebo díky rozdělení nákladů na dopravu a ubytování. Navíc, dvoulůžkový pokoj bývá výhodnější než jednolůžkový.
Běžná domácnost vypadá takto:

Párům ročně zbývá 288.000,- které můžou použít na svoje cíle. Naproti tomu, když jste sami, je to jenom 26.400,- Není proto nadnesené říct, že v páru se máte 10x líp.
Vztah je investice! 💕 Za peníze se upřímné city koupit nedají, ale hádky se na nich staví dobře. Proto vztah budujte, užívejte si ho – a řešte v něm finance. Ať z nich nejsou zbytečné komplikace a jste pořád v pohodě.