
Jak si říct o vyšší plat?
Chcete si polepšit finančně? Pak máte v zásadě dvě možnosti: snížit výdaje, nebo zvýšit příjmy. Finanční ohodnocení může růst se zkušenostmi, které máte. Ale nestačí jen být dobrý, když si o to neřeknete. V tomto článku se dozvíte, jak si říct o zvýšení platu tak, aby Vám nadřízený neřekl ne.
Jenom peníze, nebo přímo kariéra?
Než se pustíte do vyjednávání o vyšším platu, zamyslete se, jaké jsou Vaše dlouhodobé cíle. Pomůže Vám s nimi pouze navýšení příjmu, anebo kariérní růst?
Odpovězte si na tyhle otázky:
❓Jste ochotný/á změnit pozici pro vyšší plat? Pokud ano, jaká pozice by Vás lákala a proč?
❓Chcete zůstat na stávající pozici? Pokud ano, jaké nové úkoly a zodpovědnosti jste ochotná/á převzít, aby byl Váš požadavek na vyšší plat opodstatněný?
Kdy si říct o vyšší plat?
Ať tak nebo tak, žádejte, když je situace ve firmě klidná. 🕊️ Když šéf není ve stresu, bude otevřenější s Vámi o tom diskutovat. Vzpomínáte, jak jste v dětství čekali, až budou mít rodiče dobrou náladu, než o něco poprosíte? Tady to funguje stejně.
Z Vaší strany, návrh by měl přijít v období, kdy se Vám daří. ✅ Nemusí jít o převratný úspěch. Ale nežádejte, pokud jste v posledních pár týdnech pokazili, na co jste sáhli, nebo měli podprůměrné výsledky.
Nepsané pravidlo: poslední zvýšení proběhlo alespoň před rokem.
O kolik si říct?
Teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – k samotnému číslu. O kolik si vlastně říct? Položte si následující otázky:
❓Jaký máte plat nyní a jaké k tomu čerpáte benefity? Patří sem obědy, auto, roční bonusy. Také si ujasněte, které z nich pro Vás dávají smysl a které jsou zbytečné.
❓Jaký je průměrný plat ve vaší lokalitě na Vaší pozici? Jste průměrní, nadprůměrní, nebo podprůměrní? Ve třetím případě se Vám bude žádat snadno. Máte navrch. Aby si Vás firma udržela, navýší.
Podívejte se na práce.cz, jobs.cz, nebo indeed.cz, ať máte představu, jak se Vaše pozice zrovna pohybuje.
❓Je důležité vědět, co chcete. Určete si tři částky:
💸 Minimální plat: číslo, pod které nechcete jít.
💸 Průměrný plat: číslo, které je pro Vás uspokojivé.
💸 Ideální plat: číslo, jaké je pro Vás super.
TIP: Doporučuje se žádat o 10 % zvýšení pokud neměníte pracovní pozici a o 10-20 % při přechodu na vyšší pozici.

Schůzka
Už víte, jaký je Váš ideální plat? Skvělé! Tohle číslo bude cílem při vyjednávání. Tak pojďme jednat:
↗️ Chtějte víc: Na schůzce si řekněte o částku o něco vyšší, než je Váš ideální plat. Je pravděpodobné, že šéf navrhne nižší protinabídku a vysvětlí, proč.
↗️ Reagujte s rozvahou: I když Vám šéfova nabídka sedne, tvařte se, že o ní musíte přemýšlet. Nadřízený bude mít dojem, že je na Vaší spodní hranici a nepůjde níž.
↗️ Stanovte si spodní hranici: Pokud šéf nabídne opravdu méně, než je Vaše spodní hranice, diskutujte, nebo nabídku odmítněte. Nadřízenému tím vyšlete signál, že si své energie a práce vážíte.
↗️ Diskutujte: Nebojte se diskutovat o šéfově protinabídce, zajímejte se o důvody, které vedly šéfa k jeho návrhu. Možná zjistíte, že od vyššího platu Vás dělí jen malá úprava Vašich povinností, nebo se dozvíte, kdy bude lepší doba k žádosti.
⚠️ Důležité: Může se stát, že vyjednávání nebude úspěšné hned napoprvé. Ovšem kromě platu můžete vyjednávat i o dalších benefitech, jako je například více dovolené, flexibilní pracovní doba nebo možnost práce z domova.
Proč si zasloužíte přidáno?
Je málo pravděpodobné, že šéf automaticky schválí navýšení platu bez dalších otázek. Spíš bude chtít slyšet dobré důvody, proč byste měl brát víc. Sebereflexe Vám dá náboje. Zamyslete se:
pojďme jednat:
❓ Jste ve firmě už dlouho?
❓ Jste nepostradatelní?
❓Za co Vás obvykle chválí?
❓Děláte něco navíc?
❓Jaká úspěchy máte za sebou?
Buďte realisti, připusťte si a klidně nahlas řekněte, že máte také slabé stránky a zamyslete se, jak je posílit.
Pokud si nejste jistí, poraďte se s kolegou. Ten to vidí nezávislýma očima a pomůže Vám sestavit upřímný obrázek.
Pokud běžné argumenty nestačí, zvažte, jak můžete svým úsilím přímo přispět k naplnění širších cílů firmy. 🤔 Zamyslete se, co pro firmu klíčové a jak můžete svými schopnostmi a zkušenostmi tyto cíle podpořit. Většinou podniky chtějí růst zisku, inovace produktů nebo zvýšení povědomí o značce.

Jak domluvit schůzku?
Už víte, kolik chcete i proč si to zasloužíte? Tak si o to řekněte!
Schůzku si naplánujte s předstihem a ideálně e-mailem, nebo telefonicky. 📮 Pokud se ji rozhodnete domluvit osobně, nedělejte to dřív, než si všechno promyslíte. Je totiž možné, že vás nadřízený rovnou pozve dál. 😦 A vy nebudete připravení a nebudete mít argumenty. Tady platí dvakrát měř, až pak řež.
Bonusový tip:
Máte rádi, když jdete do bitvy připravení? Nebo jste správně „švihlí“ a máte podobně laděné lidi ve svém okolí? Zinscenujte doma nebo s přáteli žádost nanečisto! 🃏🥸Připravíte se na všechny možné reakce, a ještě můžete beztrestně říct „šéfovi“ všechno, co si o něm myslíte. I kdyby to pak naostro neklaplo, budete mít veselý zážitek, na který vzpomínat.
Určitě se nebojte o zvýšení platu požádat. V nejhorším případě to nedopadne, míň Vám nedají, tak nemáte co ztratit. V opačném případě můžete hodně získat!